Nová vláda, nové poriadky. Čo sme ochotní tolerovať a čo nie?

Politik nesmie zneužívať moc pre osobné záujmy a kšefty. Zhodujeme sa aj na tom, že žiadna vláda by nemala zasahovať do nezávislosti justície. Podarí sa takto novej vláde získať všeobecnú dôveru spoločnosti? A ako?

Zhodujeme sa, že víťaz volieb by mal sledovať záujmy aj tých, ktorí ho nevolili. Ako ešte sa môže spoločnosť brániť pred zneužívaním moci?

Zapojte sa do pokračovania diskusie a budujme zhodu v rozhádanej spoločnosti!

Hlasujte aspoň za sedem komentárov a uvidíte, ktorá názorová skupina je vám bližšia.

Kto sa zapojil?

V prebiehajúcej diskusii sa zatiaľ vyprofilovali dve skupiny. Skupina A podporuje nastupujúcu vládu, nedôveruje médiám. Myslí si, že prezident musí vymenovať aj ministrov, proti ktorým má vážne výhrady. Skupina B je nespokojná s výsledkom volieb a je ochotnejšia brániť demokraciu. A to aj nedemokratickými prostriedkami.

Zneužívanie moci netolerujeme

Úplná zhoda medzi diskutujúcimi nastala v otázke zneužívania moci. Takmer 90 % všetkých diskutujúcich sa zhoduje, že „politik nesmie zneužívať moc pre osobné záujmy a kšefty”.

Takisto nesúhlasíme s okrídlenou vetou „vyhraj voľby a môžeš všetko”. V oboch skupinách dosiahol nesúhlas absolútnu väčšinu.

Z doterajšej debaty jasne vyplýva, že nie sme ochotní tolerovať zneužívanie moci a že sme si vedomí demokratických limitov, ktoré zaväzujú každú vládu.

Víťaz zastupuje všetkých

Uvedomujeme si nielen limity moci, ale aj to, že akákoľvek vláda je vládou pre všetkých. Obe skupiny sa v absolútnej väčšine zhodli, že „víťaz volieb by mal sledovať záujmy aj tých, ktorí ho nevolili”, a že koalícia „musí rešpektovať aj opozíciu a hľadať riešenia pre blaho ľudí v SR”.

Čo sa hľadania riešení týka, vidíme cestu v zapájaní odborníkov bez ohľadu na ich politickú príslušnosť. Obe skupiny sa zhodli, že „poslanci môžu zastupovať aj bez politických strán a majú byť odvolateľní. Odborné veci musia riešiť naši najlepší odborníci, nie politici.”

Právo kritizovať

Komentárom, s ktorým súhlasilo suverénne najmenej ľudí, sa stal výrok „len politici môžu kritizovať vládu”. Právo na kritiku vidíme ako univerzálne, ale na základe čoho ju viesť? V otázke zdrojov informácií zďaleka nie sme podobne jednotní. Väčšina z nás súhlasí, že „médiá by mali byť strážnymi psami demokracie”, ale nie sme spokojní s tým, ako túto zverenú úlohu plnia. Väčšina diskutujúcich je presvedčená, že „médiá klamú jedna radosť”, hoci skupiny sa v tomto medzi sebou nezhodnú.

Čo si myslíte vy?

Vnímame hrozbu zneužívania moci, a myslíme si, že víťaz volieb je tu pre všetkých. Komu však dôverovať?

Médiám? Jeden druhému?

Bez diskusie niet dôvery. Zapojte sa do pokračovania diskusie

O projekte

DEMDIS je občianskym združením, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Diskusie organizujeme dobrovoľne, pretože nám záleží na slušnej a vecnej diskusii. Viac informácií a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku. Live report z diskusie môžete sledovať tu.

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.