Volíme si hlavu štátu. Sme spokojní s kampaňou?

O čom sú tieto prezidentské voľby a sme spokojní s úrovňou verejnej diskusie a kampane?

Potrebujeme pokoj, okuliare alebo „ruskiy mir”? Vyváženie politickej moci alebo silnú dominanciu? Prečo kandiduje aj ten, kto nechce vyhrať aj ten čo už vopred vyhral? O čom sú tieto prezidentské voľby a sme spokojní s úrovňou verejnej diskusie a kampane?

Volíme budúce zahranično-politické smerovanie Slovenska? Hľadáme ideálneho kandidáta alebo budeme voliť menšie zlo? Ako si predstavujeme transparentnú kampaň?

Zapojte sa do diskusie a nachádzajme vzájomné porozumenie.

Zahlasujte za aspoň 7 komentárov a uvidíte, ktorá názorová skupina je vám bližšia.

Prečo sa pýtame?

Kampaň by mala vrcholiť, ale necelé dva týždne pred prvým kolom prezidentských volieb sa zdá, akoby boli ešte stále niekde v diaľke. Veď celé týždne „vrcholiacej” kampane pôsobili, akoby v marci žiadne voľby ani neboli. Napriek tomu, že prezidentská funkcia u nás nemá najväčšiu politickú váhu, stále si vyberáme hlavu štátu s významnými právmomocami.

Kým v minulých voľbách prezidenta sa zakaždým akoby rozhodovalo o osude krajiny, tieto voľby pôsobia zatiaľ oveľa pokojnejšie. Približujú sa však vôbec občania postupom času aj k informovanejšiemu rozhodnutiu, spoznali sme jednotlivých kandidátov, ich životný príbeh, postoje, hodnoty, schopnosti či slabosti, alebo kampani dominujú skôr zástupné témy? Vieme vôbec, aká je téma týchto volieb?

Prezident nemá len právomoci, ale aj povinnosti

Prezident je podľa ústavy hlavou Slovenska, ktorá krajinu reprezentuje navonok i dovnútra a svojim svedomitým rozhodovaním má zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov.

Ratifikuje medzinárodné zmluvy, vymenúvať vedúcich diplomatov, stará sa o funkčnosť ústavných orgánov, zvoláva ustanovujúcu schôdzu parlamentu a parlament môže aj rozpustiť. Kontroluje ústavnosť prijímaných zákonov a pripomienkuje ich, podáva správy o závažných politických otázkach.

Hlava štátu tiež vymenúva a odvoláva vládu, sudcov a ďalších vedúcich ústredných orgánov, menuje rektorov, profesorov aj generálov. Udeľuje vyznamenania, milosti a amnestie. Prezident je hlavným veliteľom ozbrojených síl, ktorý vyhlasuje mobilizáciu či vojnu.

Zvolený kandidát na prezidenta v sľube skladanom pred Národnou radou sľubuje, že bude dbať o blaho všetkých občanov Slovenska a svoje povinnosti vykonávať v ich záujme v súlade s ústavou.

Počuli sme v predvolebnej kampani a v sprievodných diskusiách dosť o tom, ako chcú tieto svoje povinnosti a právomoci vykonávať? Alebo sme sledovali zástupné témy, ktorými sa chcú kandidáti len „natlačiť” do pozornosti občanov?

O projekte

DEMDIS je občianskym združením, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku.

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.