Čo je moje zmierenie?

Vyhrotené konflikty škodia nám všetkým. Prečo sa potom zo zmierenia stáva floskula? Nájdeme odpoveď skôr v tom, s čím sa zmieriť (ne)dá? Zapojte sa do diskusie!

Ak chceme zmeniť svet, musíme začať od seba. So Slovenskom to inak nebude. Naša spoločnosť je hlboko rozdelená, a mnohí by sme to radi zmenili. Volanie po zmierení zaznieva zo všetkých strán, no málokto vie povedať, ako zmierenie vyzerá.

Ak teda zmierenie (zdanlivo) neprichádza, s čím sa zmieriť (ne)chceme?

Prečo sa pýtame?

Slovenská spoločnosť už dlhšie pociťuje nepríjemné rozdelenie. Máme pocit, že s „nimi” sa nedá rozprávať. Uzatvárame sa do svojich bublín, kde s nami každý súhlasí. Ak sa nám potom zdá, že máme nebezpečne rozdielne názory, nesúhlas v nás vyvoláva pocit ohrozenia a nepriateľstvo.

Atentát na premiéra bol pre nás aj v takto vyhrotenej atmosfére šokom. Mnohí sme presvedčení, že takto nie je ďalej možné pokračovať. Niečo sa musí zmeniť. Zhodujeme sa, že ak chceme dosiahnuť spoločenský zmier, každý z nás musí začať od seba.

Lenže čo je to zmierenie? Chceme ho v skutočnosti? A ako si ho predstavujeme?

Upokojiť atmosféru a neeskalovať! Aká je cesta k zmiereniu po atentáte?
„Tí, ktorí schvaľujú atentát sú rovnako hanební, ako tí ktorí na tomto odpornom čine politicky parazitujú.” Odsudzujeme tých, ktorí cez atentát mobilizujú proti druhému táboru. Nie len na tom sa zhodujeme. Nájdeme (ďalšie) riešenia? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

Naše zmierenie

Zmierenie je široký pojem, pod ktorým si rôzni ľudia môžu predstaviť všeličo. Naznačuje, že spory vystriedala harmónia, súlad, absencia konfliktu. Problém je v tom, že demokracia je systém postavený na konflikte a nesúhlase - a na predpoklade, že v ich svetle vyhrá to najlepšie riešenie. Ako skĺbiť potrebu zmierenia s prítomnosťou konfliktu? Dokážeme nesúhlasiť konštruktívne?

Ako na krivdu?

Polarizáciu spoločnosti charakterizuje pocit krivdy a existenčného ohrozenia. Vieme si popri vlastnej krivde uvedomiť aj pocity ostatných, ktorí to môžu vidieť podobne? Všetkým by nám prospelo, keby sme sa na seba pozerali s dôverou. Ako uveriť, že máme voči sebe dobré úmysly, aj keď spolu nesúhlasíme?

Nesúhlas nemusí znamenať hrozbu, a už vôbec nie nenávisť. Často kladieme rovná sa medzi to, čo ľudia hovoria, a to, akí sú. Vieme sa naučiť rozlišovať medzi názorom a človekom? A vieme komunikovať tak, aby sme svojimi slovami nevyvolávali v ostatných pocit ohrozenia?

O projekte

OZ DEMDIS inovatívnymi metódami nachádza zhody a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Aktuálna diskusia je súčasťou projektu „Zmierenie, ktorého snahou je dostať sa pod povrch a hľadať nové spôsoby zmierňovania napätia v spoločnosti. Viac informácií o DEMDIS a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku.

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.