Ostrosť kampane, vojna, transparentnosť či pokoj? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

Podľa akých kritérií sme si vyberali budúcu hlavu štátu? Čo nás presvedčilo?

Mnohých nás nepríjemne prekvapilo, ako sa nevýrazná prezidentská kampaň na konci vyostrila. Túžba po pokoji bola jedným z dôležitých kritérií, podľa ktorých sme si vyberali budúcu hlavu štátu. Prinesie nám nový prezident pokoj? A budeme s ním spokojní?

Ako ste sa rozhodovali vy?

Hlasujte za aspoň 7 názorov, a uvidíte, ktorá skupina diskutujúcich je vám bližšia.

Kto sa zapojil?

Nikoho neprekvapí, že v diskusii o prezidentských voľbách viedla hlavná štiepiaca línia medzi skupinami A a B podľa toho, koho diskutujúci volili.

Skupina A, ktorej kandidát druhé kolo volieb prehral, sa profilovala najmä okolo presvedčenia, že prezident by mal vyvažovať pôsobenie vlády. Diskutujúci z tejto skupiny sa obávajú o zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska, a obava z možného zapojenia Slovenska do konfliktu na Ukrajine u nich nerezonuje.

Skupina B volila naopak víťazného kandidáta. Diskutujúci z tejto skupiny sú presvedčení o potrebe spolupráce medzi prezidentom a vládou. Len spolupráca môže podľa nich priniesť zlepšenie situácie na Slovensku. Veľkú rolu vo výbere kandidáta u diskutujúcich skupiny B zohrávala aj obava zo zapojenia Slovenska do vojny na Ukrajine, a túžba po pokoji.

Na čom sme sa zhodli?

Vyostrenie kampane medzi prvým a druhým kolom u voličov zarezonovalo. Obe skupiny sa zhodli, že sa im nepáčilo, ako kampaň nabrala na konfliktnosti. Zároveň ale priznali, že z protikandidáta svojho favorita majú vážne obavy.

Nejaké konsenzy sa však aj napriek tomu našli. Takmer dokonalá zhoda nastala na tom, že je dôležité poznať hodnotové ukotvenie kandidátov aj v záležitostiach, na ktoré sa prezidentské právomoci nutne nevzťahujú. Ukázalo sa, že téma vojny u susedov rezonovala silno - obe skupiny ju považujú za dôležitú otázku domácej politiky.

Kam s tým ďalej?

Vyostrenie kampane nás nepríjemne prekvapilo. Moratórium akoby tentokrát neexistovalo. Dokážeme sa zhodnúť na tom, ako z tejto situácie von? A ako sa má spoločnosť s tým, čo jej vadí, vysporiadať?

Považujeme výsledky volieb vo svetle ostrej kampane za férové? Mali by sme byť schopní uznať legitimitu výsledkov, i legitimitu sťažností, a do budúcna stanoviť spoločenské pravidlá, na ktoré môžeme pri výbere kandidátov prihliadať.

Čo ovplyvnilo pri voľbe vás, a čo plánujete brať do úvahy nabudúce?

O projekte

DEMDIS je občianskym združením, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku.

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.