Slovenská spoločnosť už dlhšie pociťuje nepríjemné rozdelenie. Atentát na premiéra bol pre nás aj v takto vyhrotenej atmosfére šokom. Zmierenie v slovenskej spoločnosti, po ktorom vtedy mnohí volali, ale ostáva aj naďalej v nedohľadne. Mnohí sme presvedčení, že takto nie je ďalej možné pokračovať. Niečo sa musí zmeniť.
Preto sme prišli s inovatívnym blokom DEMDIS diskusií na tému „zmierenie” a to, čo teraz čítate, je sprievodca a podklad pre záverečnú odborno-popularizačnú diskusiu - Ponad priepasť: Ako bez pohŕdania diskutovať s „druhou stranou brehu"?
V spoločnosti prevláda pocit, že s „nimi” sa nedá rozprávať. Uzatvárame sa do svojich bublín, kde s nami každý súhlasí. Ak sa nám potom zdá, že máme nebezpečne rozdielne názory, nesúhlas v nás vyvoláva pocit ohrozenia a nepriateľstvo.
Zhodujeme sa, že ak chceme dosiahnuť spoločenský zmier, každý z nás musí začať od seba. Lenže čo je to zmierenie? Chceme ho v skutočnosti? A ako si ho predstavujeme?
Odpovede na tieto a ďalšie zásadné otázky k téme rozdelenia slovenskej spoločnosti sme si spoločne kládli v troch online diskusiách, ktoré bežali na denníku Pravda a Denníku N. Pýtali sme sa v nich:
1. S čím sa (ne)dá zmieriť? / Čo je moje zmierenie?
2. Ako prispieť k zmiereniu Slovenska?
3. Akými ventilmi zastaviť špirálu gradujúcej bezmocnosti a nevraživosti?
Prinášame vám súhrn výsledkov tejto trojice diskusií v prehľadnej grafickej forme, kde po základnom popise, štatistike účasti nájdete názory, na ktorých bola najväčšia zhoda, ale aj najzásadnejšie názorové štiepenia a základnú definíciu rozdielnych skupín diskutujúcich.
Metodika
Vykresľovanie názorových skupín
DEMDIS softvér využíva štatistické metódy a metódy data-miningu na vytvorenie tzv. názorových skupín. Hlasy všetkých účastníkov sú spracované do dátovej matice, ktorej chýbajúce údaje (hlasy na komentáre od ľudí, ktorí daný komentár nevideli) sú doplnené na základe odpovedí ostatných účastníkov.
Na takto upravenej matici je následne vykonaná analýza hlavných komponent (ang. PCA alebo principal component analysis). Ide o metódu redukcie dimenzie, ktorá nám dovoľuje stlačiť odpovede každého z účastníkov do dvojdimenzionálneho bodu takým spôsobom, aby bola v dátach zachovaná čo najväčšia miera informácií.
Keď je každý účastník reprezentovaný práve jedným bodom v 2D ploche, softvér použije štatistický algoritmus na zhlukovanie známy pod názvom k-means (slov. k-priemerov). Ten automaticky vyhodnotí ideálny počet zhlukov pri danej diskusii.
Výsledkom tohoto procesu je niekoľko zhlukov (t.j. názorových skupín), s ktorými ďalej softvér pracuje na vyhodnotenie konsenzuálnych či polarizujúcich komentárov. Treba si uvedomiť, že tento proces je automatický a na svoj priebeh nevyužíva nič iné, len získané dáta o hlasovaní jednotlivých účastníkov.
Práve to nám umožňuje pracovať s objektívnymi výsledkami pre každú diskusiu, bez možnosti akejkoľvek manuálnej úpravy od kurátorov diskusie.
Vyhodnocovanie konsenzuality komentárov
Po vyhodnotení názorových skupín je hlavným cieľom jednotlivých diskusií identifikovať konsenzus, a teda tvrdenia, ktoré dosiahli čo najvyššiu podporu vo všetkých názorových skupinách. Náš DEMDIS softvér na to využíva matematický vzorec, ktorý každému komentáru priradí istý počet bodov.
Komentáre s najvyšším počtom bodov sú následne vyhodnotené ako najkonsenzuálnejšie. Tento počet bodov je ovplyvnený viacerými faktormi:
- Miera konsenzuality: Komentáre, ktoré získali podobnú mieru podpory naprieč názorovými skupinami, dostanú väčší počet bodov. Tým pádom budú komentáre, ktoré získali veľkú podporu v skupine A, no veľmi málo hlasov od účastníkov v skupine B, vysoko penalizované.
- Celkový počet hlasov: Toto kritérium je veľmi jednoduché; komentáre, ktoré získali väčší počet hlasov (t.j. vyjadrení „súhlasím“), získajú väčší počet bodov. Od najkonsenzuálnejších komentárov očakávame vysokú podporu vo všetkých skupinách, čo znamená veľký počet súhlasov.
- Miera súhlasu: Posledné kritérium berie do úvahy tzv. mieru súhlasu, ktorá vyjadruje pomer počtu súhlasov vydelený súčtom súhlasov a nesúhlasov na daný komentár. Tieto hodnoty sú následne spriemerované pre všetky názorové skupiny a komentárom s vyššou mierou súhlasu bude pridelených viac bodov.
Toto kritérium je nastavené tak, aby skupiny s väčším počtom účastníkov „neprevalcovali“ ostatné, menšie skupiny svojím vysokým počtom súhlasov. Kvôli tomu vstupuje miera súhlasu do nášho vzorca pre každú názorovú skupinu s rovnakou váhou. To zvyšuje férovosť pri diskusiách s nevyváženým počtom účastníkov v skupinách. Komentáre s najvyšším počtom bodov sú hlavným záujmom výsledkov diskusie, pretože vyjadrujú myšlienky a tvrdenia, s ktorými sa všetci účastníci diskusie čo najviac stotožnili.
Zmierenie 1: S čím sa (ne)dá zmieriť? / Čo je moje zmierenie?
Ak chceme zmeniť svet, musíme začať od seba. So Slovenskom to inak nebude. Naša spoločnosť je hlboko rozdelená, a mnohí by sme to radi zmenili. Volanie po zmierení zaznieva zo všetkých strán, no málokto vie povedať, ako zmierenie vyzerá. Ak teda zmierenie (zdanlivo) neprichádza, s čím sa zmieriť (ne)chceme? Otvorenie diskusie: 5. júla 2024 Ukončenie diskusie: 29. júla 2024 Celý report z diskusie nájdete na tomto linku.
Najzásadnejšie názorové štiepenia
Diskutujúci sa rozdelili až na tri skupiny (A, B, C), no diskusiu charakterizovali viac zhody než nezhody. Zásadné názorové rozdiely sa prejavili najmä v otázkach spoločenskej dôvery, a v otázke toho, ako pristupovať k názorovým oponentom, s ktorými zásadne nesúhlasíme, alebo ktorí podľa nás majú extrémne názory.
Skupina A
Od ostatných dvoch sa táto skupina odlišuje presvedčením, že názory „tých druhých” sú nesprávne, nebezpečné, a že druhá strana barikády predstavuje závažné ohrozenie. Táto skupina je zároveň najväčšmi presvedčená, že existujú názory, ktoré by mali človeka diskvalifikovať z diskusie.
Skupina B
Skupina prejavuje opačné tendencie. Na rozdiel od skupín A a C si títo diskutujúci myslia, že by sme si mali viac dôverovať a predpokladať, že ten druhý má dobré úmysly. Táto skupina je zároveň najviac ochotná ustupovať zo svojich požiadaviek v záujme toho, aby predišla konfliktu.
Skupina C
V tejto skupine je najviac diskutujúcich. Predstavuje názorový stred, skupiny A a B sa od nej odkláňajú.
Najkonsenzuálnejšie názory diskusie
Zmierenie 2: Radikáli kazia zdravú debatu. Ako prispieť k zmiereniu Slovenska?
Z predošlej diskusie vyplynulo, že sme pre zmierenie ochotní urobiť veľa. Myslíme si síce, že zmieriť sa musia aj politici, no sme ochotní začať vo vlastnom okolí, robiť ústupky a debatovať. Zaujíma nás, ako môže takéto zmierenie vyzerať v praxi. Ako vieme k zmiereniu prispieť my sami? Aký prístup sa vám osvedčil ako zmysluplný pri náročných konverzáciách s “druhou stranou brehu”? Otvorenie diskusie: 28. júla 2024 Ukončenie diskusie: 31. augusta 2024 Celý report z diskusie nájdete na tomto linku.
Najzásadnejšie názorové štiepenia
Diskutujúci boli v tejto diskusii rozdelení do dvoch skupín (A a B), ktoré charakterizoval najmä rozdielny postoj k odlišným názorom, tolerovaniu radikálov vo vlastných radoch a ochota priznať si chybu. Kým v skupine A prevláda najmä presvedčenie, že sa musíme navzájom počúvať, medzi diskutujúcimi zo skupiny B zas pocit, že o ich názor nie je záujem a nimi ako ľuďmi sa pohŕda.
Skupina A
Je tvorená diskutujúcimi, ktorí si myslia, že mnohým ľuďom nenávisť v spoločnosti vyhovuje, a nie sú to len politici. Sú to podľa nich predovšetkým „agresívni občania, mafiáni a zlodeji”. Predpokladajú však, že najlepšie sa nám bude tlačiť na politikov, ak sami začneme so zmenami, ktoré chceme okolo seba vidieť. Títo diskutujúci majú tiež väčšiu dôveru v úprimnosť snáh o zmierenie spoločnosti.
Skupina B
Vznikla z diskutujúcich, ktorí deklarujú, že tí čo prehrali voľby nemôžu svoje rady fanúšikov hecovať k agresii a pohŕdaniu druhou stranou. Charakterizuje ich tiež vysoká miera nesúhlasu s názorom, že musíme priznať svoje vlastné chyby aj bez toho, aby sme zároveň ukazovali na chyby svojich oponentov. Tiež vysoký nesúhlas s tvrdením, že v záujme dialógu sa musíme dištancovať od radikálov na našej vlastnej strane.
Najkonsenzuálnejšie názory diskusie
Zmierenie 3: Akými ventilmi zastaviť špirálu gradujúcej bezmocnosti a nevraživosti?
K zmiereniu slovenskej spoločnosti po atentáte na premiéra nedošlo, nespokojnosť sa hromadí a zmiernenie nevraživosti je v nedohľadne. Tón sa vyostruje a zdá sa, že nie je nikto, kto by sa snažil o skutočnú debatu. Protesty k diskusii vedú len zriedka, a hoci sa zhodneme, že ich nechceme obmedzovať, komplexné riešenia neponúkajú. Dokážeme nájsť fóra, kde by to šlo? Otvorenie diskusie: 23. augusta 2024 Ukončenie diskusie: 24. septembra 2024 Celý report z diskusie nájdete na tomto linku.
Najzásadnejšie názorové štiepenia
Diskusia ukázala výraznú zhodu - Potrebujeme férové procesy diskusie, ktoré nám pomôžu pochopiť nespokojnosť nejakej časti občanov, alebo odhalia demagógiu ich politických predstaviteľov. Každopádne, chceli by sme politikom ukázať, že ak sa nevedia vecne a slušne rozprávať oni, budeme sa tak rozprávať my občania. Najvýraznejší názorový rozdiel vznikol ale v otázke významu nových fór, ak tieto nebudú mať podporu politikov.
Skupina A
Je tvorená diskutujúcimi, ktorí našli najväčšiu zhodu na tom, že
„štátna moc nesmie potláčať nenásilné protesty.” Vo vzťahu k novým fóram, ale diskutujúci z tejto skupiny deklarujú, že „aj silný mocenský líder ... môže robiť chyby. Preto sú občianske fóra dôležité aby politici nerobili zákony len podľa seba, ale načúvali aj potrebám ľudí”.
Skupina B
V druhej skupine diskutujúcich naopak prevláda nesúhlas s tým, že novými občianskymi fórami môžeme demonštrovať odhodlanie a schopnosť porozumieť si. Väčšina tejto skupiny preto odmieta názor, že „občianske fóra má zmysel organizovať bez ohľadu na to, či politici zavedú výsledné odporúčania”. Podporujú preto názor, že „žiadne občianske fórum nemá zmysel, pokým ho nepodporia politici”.
Najkonsenzuálnejšie názory diskusie
O projekte
OZ DEMDIS inovatívnymi metódami nachádza zhody a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Aktuálna diskusia je súčasťou projektu „Zmierenie”, ktorého snahou je dostať sa pod povrch a hľadať nové spôsoby zmierňovania napätia v spoločnosti. Vytváranie mostov a priestoru pre férovú diskusiu podporilo slovenské zastúpenie Friedrich Ebert Stiftung. Viac informácií o DEMDIS a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.
Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku.