Častokrát sa stretávame s presvedčením, že politika je len panským huncútstvom a súbojom o moc pre vyvolené „elity”. Toto nedorozumenie vyúsťuje až v požiadavkách na depolitizáciu, či nevmiešavanie politiky do „panenských” sfér života. Lebo politika korumpuje. Je zhnitým jablkom v košíku, ktoré otrávi aj tie zdravé. Vidíme to aj pri častom brojení proti „politickým” mimovládkami, ktoré by sa mali venovať „charite”.
Politika všade navôkol
Politika je v skutočnosti všade okolo nás (na čom sa zhodujeme). „Dýchame” ju v rôznych spolkoch, firmách, zamestnaniach, školách či dokonca v rodinách.
„Politično” je rámcom našich debát, zjednocovania postojov a procesom spoločného rozhodovania.Vážnejším problémom preto je depolitizácia a nie politizácia spoločenských otázok. Keď rezignujeme na diskusiu, vzdávame sa možnosti ovplyvňovať chod vecí navôkol nás. Miesto toho to nechávame na náhodu, vyššiu moc, spasiteľov… A oberáme sa o slobodu.
Ak platí, že vysoká stranícka politika neoplýva želanými kvalitami, čo s tým? Ako vytvoriť nový priestor pre politiku, demokratickú diskusiu a spoločné rozhodovanie? Ako vdýchnuť politike demokratického ducha smerom z dola na hor? Práve tieto otázky sú nosným pilierom filozofie DEMDIS, ktorá leží pod povrchom nachádzania zhody v rozhádanej spoločnosti.
Pokazená spojka
Prvým predpokladom otvorenej a férovej politiky je funkčná spojka medzi občanmi a výkonom moci (parlamentom, či vládou). V minulosti to boli (masové) politické strany, ktoré premietali nimi zjednotené požiadavky ľudí vo svojej politike, či výchove politických elít.
Dnes však táto spojka nefunguje. Strany majú minimálny počet členov a chradnúcu vnútornú demokraciu. Fakt, že zo všetkých relevantných politických strán, len dve, či tri zvládli vymeniť svojho predsedu a nerozpadnúť sa, hovorí za všetko. Politika je síce zrkadlom spoločnosti. No v tomto kontexte pokriveným a deformovaným.
Riešenia na zlatom podnose
Víziou DEMDIS je vytváranie nových spojok a fór demokratickej diskusie. Demokracia v 21. storočí by mala mať na viac. Vyžaduje si inovatívne formy zapájania verejnosti do slušnej, férovej a vecnej diskusie (deliberácie). Potrebujeme tvoriť nový priestor pre politično. Naša kolektívna schopnosť zdolávať bezprostredné výzvy je v opačnom prípade v koši.
Prepájaním živých diskusií (deliberácií) s nástrojmi digitálnej demokracie zvládneme lepšie porozumieť svetu okolo nás a dospievať ku lepším rozhodnutiam. Proces je totiž neraz podstatnejší než jeho výsledok. Demokraciu by sme preto nemali redukovať len na hádzanie volebných či referendových lístkov do urny. Dôležité je zlepšovať proces, ktorý tomuto vyvrcholeniu predchádzal.
Pokým funguje slobodná a férová diskusia, žije aj nádej, že to tu nie je na zahodenie.
Zrejme sa pýtate, ako môžu nezáväzné odporúčania občianskych fór ovplyvniť vysokú politiku. Nie sme náhodou príliš naivní?
Skúsenosti zo zahraničia nám ukazujú, že sa to dá. Odpoveď spočíva práve k konsenzuálnej a demokratickej legitimite výstupov. Ak sú riešenia vecné a majú podporu rôznych táborov, tak ich prijatie je politicky výhodné aj pre sebeckejšie ladených politikov. Výstupy dostanú na „zlatom podnose” spolu s príležitosťou získať politické body a priazeň nie len svojich voličov.
Pokým funguje slobodná a férová diskusia, žije aj nádej, že to tu nie je na zahodenie. Zapojte sa do DEMDIS, diskutujte, premýšľajte o búdcnosti našej demokracie a tvorte spolu s nami svet férovej a otvorenej diskusie!
Ďakujeme za Vašu podporu!